Володимир Бойчук
Одна історія модернізації старого ноутбука
На тлі новин технічних сайтів останніх років про припинення супроводу ОС Windows 7, запуск ОС Windows 10, 11, міграції з "сімки" на "десятку" та зворотні переходи з "десятки'' на "сімку", я вирішив провести апгрейд свого досить старенького ноутбука ASUS K50IP, щоб не дуже відставати від часу.
Заздалегідь вибачаюсь перед читачами з досвідом у цій справі, яким мої кроки видадуться дитячими - від них я очікую на слушні зауваги та стійко сприйму критику. З іншого боку - це історія. Які тут можуть бути зауваги та критика - що зроблено, то зроблено! Сподіваюсь, стаття буде корисною для тих, хто має намір осучаснити свій старий ноутбук, а решта - чи-то набір спеціальних інструментів, чи-то розуміння окремих термінів статті - вторинне.
На початках мої наміри були наполеонівськими: замінити на сучасне все, що без труднощів можна механічно встановити в ноут і, до того ж, нові компоненти будуть сумісними з іншими — старими та новими. Сюди входять вінчестер, ОЗП та процесор ноутбука. Крім того, перейти з 32-розрядної Windows 7 на 64-розрядну, що однозначно суттєво підвищить продуктивність системи та, можливо, встановити Windows 10, адже за мінімальними вимогами до системи ноутбук задовольняє "десятку".
Для початку ознайомився з компонентами ноутбука за допомогою умовно безкоштовної програми EVEREST Ultimate Edition.
А далі розпочав вінчестера. При заміні вінчестера (HDD) на твердотільний накопичувач (SSD) треба враховувати об'єм, форм-фактор та інтерфейс накопичувача. Вибрав Kingston SSDNow A400 240GB 2.5" SATAIII з тим самим форм-фактором, а інтерфейс SATAIII підтримує попередній протокол обміну даних SATAII.
Крім SSD замовив в інтернет-магазині кишеню-адаптер Maiwo для підключення 2.5" HDD/SSD SATA III до шини даних процесора замість СD-room'a і, про всяк випадок, кабель-перехідник Maiwo K104A USB 3.0 - SATA II /III - для перенесення у разі потреби інфи з HDD чи SSD в інше місце.
Через два дні замовлення лежало у мене на столі.
Насамперед, ввімкнувши накопичувач до USB-порту, переніс на інший носій дані, а потім видалив важливу для мене інформацію з ноутбука. Це дозволило вирішити два завдання — зберегти дані та зменшити зайняту частину вінчестера до обсягу купленого накопичувача (240 ГБ).
Тепер можна розбирати ноутбук. Вимкнув зовнішнє живлення та вийняв акумулятор - за кришкою акумулятора знайшовся замаскований 5-ий гвинт, що тормозив розбірку ноута.
Спочатку безуспішно намагався зняти нижню кришку викруткою, яка входить до комплекту адаптера. Тут потрібен момент, який неможливо створити за допомогою занадто тонкої ручки викрутки. Правда, цю одноразову викрутку можна використовувати як біту. Врятувала добротна ручка для стандартних біт разом із цією викруткою. Насилу мені вдалося зняти кришку. Як виявилося, гвинти ноутбука були “посаджені” на фарбу.
Не чіпаючи вінчестер, під'єднав твердотільний накопичувач до шини даних процесора замість CD-пристрою. Після недовгих танців із бубном - побачив щось схоже, як на скріншоті нижче.
Звичайно, з нерозподіленим єдиним простором (суцільна чорна смужка замість синьої). Відформатував диск через контекстне меню (клік правою кнопкою → Форматування...) у формат NTFS. Роботу зі створення розділів (логічних дисків) залишив майбутній програмі-клонувальнику, яка має вміти це робити. Серед багатьох програм для клонування вибрав і встановив True Image for Western Digital. Це єдина безкоштовна програма для таких робіт, за умови, що виробник одного з компонентів (HDD або SDD) – Western Digital Corporation. Саме мій випадок: у мене вінчестер фірми WDC та й у більшості, оскільки переважна більшість вінчестерів у ноутбуках - це WDC.
Початок клонування виявився тривожним - Не вдалося записати дані на диск. Серед чотирьох варіантів вирішення проблеми вибрав Пропустити все та продовжив клонування.
Десь після 4 годин клонування побачив нове повідомлення: розрахунковий час клонування – 1 доба 7 год. Цей час я ще був готовий потерпіти, але за кілька годин побачив черговий час – 3 доби 21 год. Стало очевидно – це шлях у невідомість. Незрозуміло, яке повідомлення я побачу наступним і чи закінчиться клонування взагалі, тому припинив клонування.
Деякий досвід заміни ОС Windows 95? 98? на Windows XP, а потім Windows 7, а інколи назад у мене був. Особливих проблем я не запам'ятав, але я буду відвертим — ОС на новий диск з упаковки мені встановлювати не доводилося. Правда, назвати SSD новим із упаковки після того, як з ним попрацював Acronis можна лише умовно. Знайшов компакт-диски з Win 7х32 і Win 7х64, що завалялись у мене з древніх часів, і приступив до установки ОС з компакт-дисків. Декілька спроб інсталювати на SDD 32- або 64-розрядну ОС Windows 7 з компакт-дисків закінчились невдачею: Windows не вдається встановити необхідні файли. Можливо, файл пошкоджений або відсутній. Переконайтеся, що всі файли необхідні для інсталяції та перезапустіть інсталяцію. Код помилки: 0x80070570.
Ця помилка може свідчити про несправність диска, оперативної пам'яті або проблеми з файлами завантаження Windows.
Перевірив якість SSD програмою виробника Kingston SSD Manager і сторонньою Victoria HDD/SSD. Обидві програми для діагностики, дослідження, тестування та дрібного ремонту HDD/SSD. Усі контрольовані параметри були представлені оптимістично зеленому кольорі. Зрідка зустрічався жовтий і жодного параметра – у критичному червоному. Судячи з тестів, здоров'я накопичувача - відмінне.
Далі, щоб виключити дефекти компакт-дисків або несправність CD-пристрою вирішив встановити ОС з флешки.
Для створення завантажувальної флешки скачав з Інету ISO-образ Win 7х64, а також завантажив та встановив програму Rufus, призначений для створення флешок. Можна для створення завантажувальної флешки використовувати програму UltraISO, але Rufus є одна перевага - тут можна задати схему розділу, а в UltraISO вона задається за замовчуванням - MBR. Об'єм флешки повинен бути не менше 4 ГБ.
Перед встановленням ОС форматував диск у NTFS та розбив його на 3 розділи. Кількість розділів кожен вибирає на власний розсуд, але, бажано, не менше двох. ОС краще ставити в перший розділ, його розмір вибрав зі свого досвіду, орієнтуючись на обсяг раніше встановлених програм.
Потім провів перевірку розділів із виправленням системних помилок та відновленням пошкоджених секторів. Перевірка виконується за схемою: Керування комп'ютером > Запам'ятовувачі > Керування дисками > Клік правою кнопкою мишки на символ диска > Властивості > вкладка Сервіс > Перевірка диска > Виконати перевірку (2! галочки) > Запуск.
Про всяк випадок переглянув та записав ключ встановленої "сімки". Ключ дивився VBS-скриптом. Інструкції щодо створення скрипту є на сайті Майкрософт.
Отже, диск підготовлений для інсталяції ОС, завантажувальна флешка виготовлена. Настав час встановити систему через BIOS. Це робиться за кілька кроків:
- Завантажувальну флешку треба під'єднати до USB-порту.
- Зайти в меню BIOS за допомогою кнопки F2. У меню BIOS перейти на вкладку Boot, а далі:
а). Boot > Hard Disk Drivers > 1st Drive > Enter > [USB: …] > ESC (для повернення Boot).
в). Boot > Boot Device Priority > 1st Boot Device >вибрати Removable Device > OK > F10 (Save and Exit) > OK. Уточню, перш ніж натиснути в цьому ланцюжку кінцеве ОК спочатку виймав вінчестер, щоб випадково не переустановити на ньому ОС, заодно затерши більше сотні програм, які назбирались за 12 років роботи на ноутбуці. Пізніше переконався, що мої побоювання були безпідставні.
Установка почалася, але чергове вікно мене шокувало. Я побачив вже знайоме повідомлення - Windows не вдається встановити необхідні файли. Можливо, файл пошкоджений або відсутній. ...
Почав шукати вирішення цієї проблеми в Інеті і на одному з форумів була відповідь: Встановлюй Windows 10 і все буде ОК!
Так і зробив - встановив Windows 10 з флешки.
"Десятка" мене розчарувала. Вона вмикалась у мене з SDD більше трьох хвилин – це дуже великий час. Заспокоїв один пост, датований часом виходу Windows 10 – час завантаження на ноутбуці 3 хвилини, а на потужних настільних ПК, здається, 10 секунд – зараз вже не пригадаю.
Заодно цей серфінг в Інтернеті приніс новий варіант вирішення моєї проблеми зі встановленням на диск "сімки": образ ОС повинен бути обов'язково з драйвером USB 3.0.
Знайшов образ Win 7х64 з останніми оновленнями та інтегрованим в образ драйвером USB 3.0 та записав завантажувальну флешку.
Подальше встановлення — це справа техніки: рука вже набита. Десь за годину прийшов перший успіх – висвітилось вікно введення пароля. Потім - десяток-другий хвилин, витрачений на стандартні процедури, пов'язані з паролем, і на моніторі з'явилась вкрай знайома картинка з логотипом Windows 7!
До цього часу я вже знав, що сценарій мого апгрейду підійшов до фіналу, оскільки:
- Оперативна память в ноутбуці - максимальна (2 планки по 2 ГБ).
- Процесор Intel Core 2 Duo T7700 можна замінити тільки на Intel Core 2 Duo T9800, але, судячи з незначного приросту тактової частоти, кількості ядер та інших параметрів, це призведе до такого ж несуттєвого приросту продуктивності. Та й знайти цей процесор не так просто – він вже давно не випускається.
- Повторно бавитись з установкою "десятки" я не став. Мені здається очевидним, що "рідний" процесор ASUS K50IP старуватий для таких завдань, а замінити його на щось сучасніше типу Core i3 неможливо - його не можна втиснути в корпус ноута.
Насамкінець, трохи про "чистий" час на окремі операції:
- Завантаження ISO-образу торрент-треккером – приблизно 2 години.
- Створення завантажувальної флешки – близько 20 хв.
- Установка Win 7x64 "під ключ" із вигадуванням пароля, підказок до нього та підключенням Інтернету зайняла приблизно 1,5 години.
Разом - близько 4-х годин. Це той час, за який цю роботу зробив би хтось інший з досвідом в цій справі, не маючи під рукою завантажувальної флешки з відповідним ISO-образом. Я ж витратив набагато більше часу.
Справа зроблена. Я отримав своєрідний мікс старого та нового. Тепер ноутбук за технічними характеристиками - на досяжному для цієї моделі рівні. Крім того, я зберіг можливість користуватися цим же ноутбуком у його старому вигляді – це середовище Windows 7 32bit на вінчестері та більше сотні встановлених там програм.
Оглядаючись назад, можу зробити банальний висновок: поставлена мета досягнута - ноутбук осучаснений. А зайві рухи рук і голови (думки) - це природньо для першопрохідця. 😊
Корисні лінки
-
Попытка "апгрейда" ноутбука Asus K50IP | Пробуем сами (відео)
-
Перенос Windows на другой диск (HDD или SSD) с помощью программы Acronis True Image WD Edition
-
Как проверить жесткий диск Victoria HDD/SSD для Windows 7, 8, 10
-
Создание раздела жесткого диска средствами Windows 7 (відео)
-
Лучшая бесплатная программа для поиска, установки и обновления драйверов (відео)
-
[F.A.Q] Как добавить драйвера в установщик Windows 7/8/8.1/10 (DoubleDriver) (відео)
-
Тормозит компьютер (ноутбук)! Как ускорить Windows? Самый простой способ (відео)