top of page

Володимир Бойчук

Як дистанційно визначити чи є світло у вас вдома?

 

В умовах війни в Україні, коли агресор методично і цілеспрямовано руйнує об'єкти енергетики, відключення електроенергії стали повсякденною реальністю. Принагідно висловлюю щиру вдячність нашим енергетикам, які в надскладних умовах ціною надзусиль, роблять все можливе, щоб у нас було світло.

Ця інструкція  допоможе тим, хто багато часу проводить за межами своєї оселі, віддалено визначити є електрика вдома чи немає.  Звичайно, живлення роутера (маршрутизатора) повинно забезпечуватись від мережі 220В, а не павербанку чи іншого автономного джерела. Річ у тім, що наявність світла чи його відсутність ми будемо визначати опосередковано, орієнтуючись на відгук роутера на запити з будь-якого  вашого девайса: комп'ютера, ноутбука, планшета чи смартфона, який нині є у кожного.

І ще, для роздумів. Зараз інтернет-провайдери надають своїм клієнтам динамічну ("сіру") IP-адресу. Одні провайдери змінюють її кожні чотири години, інші, як у мене, раз на декілька днів. Тому варто подумати - наскільки актуально для вас знати про ситуацію зі світлом. Якщо не дуже, то, можливо, варто скористатись старим дідівським способом - зателефонувати сусіду чи знайомому з одного району? Якщо актуально, то вам треба замовити у провайдера реальну (статичну, "білу", виділену) IP-адресу. Вартість цієї послуги на тлі плати за інтернет відносно невелика - 20-30 грн/міс.

Отже ...

Інструкція складена для маршрутизатора  TP-LINK досить старої моделі TL-WR542G, але вона має універсальний характер і, по суті, її можна застосовувати до більшості роутерів.

За сприятливих умов, знаходячись вдома, підготовимо свій роутер для дистанційного управління. Для цього відкриваємо браузер і вводимо IP-адресу маршрутизатора в адресному рядку браузера. За замовчуванням - це 192.168.1.1 або 192.168.0.1, натискаємо Enter.

router_enter_1.png

 

Далі в діалоговому вікні необхідно ввести логін і пароль адміністратора роутера. Ці дані є на наклейці маршрутизатора. Зазвичай, ім'я користувача та пароль - admin.

Першочергово подбаємо про свою інформаційну безпеку, обов'язково змінивши логін та пароль роутера за замовчуванням на свої. В розділі меню Maintenance  шукаємо System Tools далі -  Password. Після заповнення всіх вікон - натискаємо на кнопку Save.

router_password_3a.png

 

Далі знаходимо на вебсторінці  роутера Advanced Settings  ->  Security ->  Remote Management -> Enter. Тут відображається номер порту та IP-адреса віддаленого управління роутером. 

router_rm_2a.png

Стандартний номер вебпорту віддаленого керування  маршрутизатора – 80. Для більшої безпеки замінимо  цей порт на спеціальний порт, ввівши цей номер у поле Web Management Port. Виберіть номер від 1024 до 65534.

Нулі у полі Remote Management IP Address - це замок, який блокує віддалене управління маршрутизатором. Замість 0.0.0.0 вводимо 255.255.255.255. Така IP-адреса дозволяє віддалене управління роутером з будь-якого девайса.

Заповнивши поля Web Management Port і Remote Management IP Address, потрібно перезавантажити роутер. Для цього в розділі Maintenance шукаємо System Tools -> Reboot ->Enter і тут натискаємо кнопку Reboot.

router_reboot_3.png

 

Наша робота наближається до завершення. Головне, що зроблено - це надійний бар'єр від стороннього доступу до роутера у вигляді власного логіну, паролю, спеціального порту та унікальної IP-адреси, що відома  тільки вам і вашому провайдеру.

Протестувати виконану роботу досить просто - потрібно лише відключити на смартфоні Wi-Fi, імітуючи свою відсутність у приміщенні.

Якщо, наприклад, IP-адреса вашого маршрутизатора 232.98.40.211 і ви використовуєте номер порту 1234, введіть 232.98.40.211:1234 або http://232.98.40.211:1234 у своєму браузері. Вам буде запропоновано ввести пароль маршрутизатора. Після успішного введення пароля ви зможете отримати доступ до вебутиліти маршрутизатора. Вас можна привітати з маленьким успіхом - ви щойно переконались - інтернет і світло в помешканні є!

Пропозицію від браузера зберегти логін та пароль варто відхилити, натиснувши зірочку та вибравши: Ніколи не зберігати логін та пароль цього сайту. Для повсякденного серфінгу - ваша адреса є в історії пошуків, тому якщо ви бачите вікно ВХІД - світло є, а коли щось інше - є проблеми зі світлом, рідше з інтернетом.

Хто не побачив картинки свого браузера - не впадайте у відчай. Справа не така проста, як видається на перший погляд. Щоб в цьому переконатись,  достатньо прочитати коментарі до кількох відео на тему: Як зайти в налаштування свого роутера з будь-якої точки Землі,  наприклад, - тут  чи  -  тут. Щоб зробити  чергову спробу, приведіть роутер до заводських налаштувань. Для цього знайдіть на роутері кнопку Reset і чимось на зразок сірника чи зубочистки натисніть її декілька раз.

Залишається побажати вам тільки позитиву та частіше бачити картинку з інтерфейсом свого роутера, ніж читати повідомлення типу "Немає зв'язку із сайтом". 

router_finish_e.png

 

І насамкінець. Я не першовідкривач цієї теми — в Google Play є застосунок з аналогічними функціями. На жаль, поки що додаток​ працює тільки на iPhone та iPad і, крім того, в базу додатка внесено тільки найбільші населені пункти на підконтрольних Україні територіях. Тому, як на мене, така проста схема дозволить без особливих зусиль визначити - є електрика у вас вдома чи її немає.

 

Тримаймося!

bottom of page